Jak fotografować fajerwerki

W sylwestrową noc wielu z nas będzie pewnie chciało sfotografować fajerwerki. Takie zdjęcia warto zaplanować wcześniej. Tym bardziej, że na następną okazję przyjdzie poczekać okrągły rok.

Czytaj więcej

Co zniekształca fotografie?

Można powiedzieć, że fotografia jest odbiciem rzeczywistości. Ale praktycznie nigdy nie jest to odbicie dokładne. Inaczej mówiąc: obiekt na zdjęciu jest prawie zawsze zniekształcony w porównaniu z rzeczywistością.

Czytaj więcej

Krajobraz dobrze naświetlony

Fotografia krajobrazowa cieszy się dużą popularnością. Nie znaczy to bynajmniej, jakoby była łatwiejsza od innych tematów fotograficznych. Piękny pejzaż wymaga wytrwałości, dobrej techniki, a także odpowiednich akcesoriów.

Czytaj więcej

Zapisywanie zdjęć – RAW czy JPEG, co wybrać?

  Zapisywanie zdjęć w RAW-ach jest dość powszechne wśród profesjonalistów. Ale amatorzy fotografii też mają taką możliwość. Zobaczmy, jakie korzyści może dać przejście z formatu JPEG na RAW i kto naprawdę tego potrzebuje.

Czytaj więcej

Jak uzyskać efekt miękkiego zdjęcia?

Najprostsza odpowiedź na tytułowe pytanie brzmiałaby: „W Photoshopie”. I nie byłaby to odpowiedź zła, bo też nic złego w komputerowym obrabianiu zdjęć. Ale są inne sposoby – łatwe, szybkie i niedrogie – dzięki którym można uzyskać efekty bardziej oryginalne niż w oprogramowaniu.

Czytaj więcej

Technika focus stackingu w makrofotografii

Obiektywy do makrofotografii dają małą głębię ostrości – tylko wybrany fragment obiektu jest ostry, pozostałe obszary rozmywają się. Dzięki temu łatwiej skupić uwagę widza na szczególe. A co w sytuacji, gdy zależy nam na pokazaniu jak największej ilości detali? Wtedy możemy posłużyć się techniką focus stackingu.

Czytaj więcej

Studio…

Temat niezwykle szeroki. Pisać będziemy o nim we wszelkich możliwych aspektach. Od ustawiania oświetlenia przez modyfikatory, sprzęt, akcesoria i szkolenia. Mamy w tym zakresie ogromne doświadczenie i zaczniemy się nim dzielić na wiele możliwych sposobów. Dzisiaj jeden z wątków zapoczątkowanych przez użytkowników forum, w tym „pawelxx;a” który jasno daje do zrozumienia że takie wątki i […]

Czytaj więcej