Jak co roku w łódzkiej hali Expo. Tym razem od 25-27 marca. Niestety znowu zabraknie ekspozycji firmowej Nikona. Zupełnie nie rozumiemy tego zaawansowanego systemu marketingowego firmy Nikon Polska. Skorzystać za to będzie można z rad i testów na stoiskach dystrybutorów. Myślę że liczna grupa polskich nikoniarzy odwiedzi w tym czasie Łódź. Będzie okazja do spotkań i wymiany doświadczeń. Na forum jest już kilka wątków targowych. Zwracamy więc uwagę na jeden z nich.

Update 11:00: Miło mi donieść że Targi przed chwilą zostały oficjalnie otwarte.

Wieczorem „Skibek” napisał na forum:

No ja jestem po pierwszym dniu. Oto krótki raport:

Wrażenia?
Hm… W zeszłym roku chyba było jakoś tak… „bogaciej” Więcej darmówek było, więcej wystawców, więcej modelek, mniej fatałaszków na modelkach…
W tym roku modelki/modele są na stoiskach:
Samsung: 1szt (średnia, chyba z łapanki)
Leica: 2szt (ale wymiennie)
Canon: 2szt (młode, niedoświadczone)
Sony: 2szt (najbardziej doświadczone, ale za to te same co zawsze) + zawieszony na podnośniku silnik V8 od starego mercedesa (ze złomu i niekompletny, bo brak kolektora dolotowego w gaźniku)
Sigma: 2szt + Alfa Romeo Retro z lat 30tych (aktorzy – kobieta i mężczyzna – co godzinę w innych strojach i scenkach rodzajowych)
Są jeszcze dwie kobitki na jakichś stoiskach, ale nie warto o nich pisać…

Co do sprzętu…
Nikon – BRAK
Canon – jest stoisko, ale promują głównie 7D i trochę 5DmkII. Nie wiem, czy można podpinać ich obiektywy.
Sony – jak zawsze dobrze przygotowani niestety mało miejsca, a ludzi sporo. Ludzie bez gripów zasłaniają prawymi łokciami. Prowadzą szybkie kursy praktyczne (gadka-szmatka o WB, ISO, przysłonie i innych podstawach… Niektórych może zaciekawić.
Pentax – jak zwykle BRAK
Sigma – jak zwykle udostępniają obiektywy do testów „za dowód osobisty”, ale w tym roku wyjątkowo trzeba wrzucić do skarbonki grosik „co łaska (nawet 2zł), bo zbierają na operację dla jakiegoś dziecka. Przyzwoitość ludzka wymaga, aby przetestować choć jeden obiektyw.
Leica – jest bo jest. Wszystko za szybą, ale i tak nic nie widać, bo każdy nos przykleja i już się zrobiło ND-8

Całe mnóstwo wszelkiego rodzaju albumów, fotobuków, ramek, sramek, kraników, dywaników… Słowem – ślubniaki/komuniaki królują
Epson oczywiście wystawia swoje duże „plujki” (np. 7700). Łaaaadne i duuuże

Co do zakupów…
Drobne rzeczy (blendy, piloty, pokrowce, statywy itd) można kupować na miejscu. Często udzielony zostaje rabat targowy (np. 15%). Poważniejsze rzeczy (obiektywy, lampy studyjne, aparaty) wystawcy wolą sprzedać po targach przez Internet, ale zostawiając swoją wizytówkę na targach – możemy liczyć na gratisową przesyłkę.
Np. Obiektywy „Sramyanga” można kupić na miejscu. Można podpiąc, powybrzydzać i wybrać najlepszą sztukę

Na gorąco dla Państwa prosto z targów FVF Łódź – Skibek „

Marek2004 dopisał:

„Nie pozostaje mi nic innego jak podpisać sie pod tym co wyżej (Skibek). Poziom żenujacy.
marcogk te śladowe ilości Nikona byly na stoisku sklepu „fotoaparaciki” z Pabianic. W FJ jest wiecej. Po wyjściu miałem wrażenie, że to poczatek końca tej imprezy”.
_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

Ja również byłem. Żeby nie powiedzieć, „zaliczyłem”. Sądzę że jest trochę przesady w powyższych opiniach, choć podzielam część negatywną. Jest jednak odrobina pozytywów. Cieszy że branża, przynajmniej w części nie uległa powszechnej opinii o kryzysie. Widać to wśród producentów i dystrybutorów choćby osprzętu studyjnego. Dało się zauważyć trochę nowości a nawet lekką obniżkę cen. Nie inaczej jest z producentami i dystrybutorami wszelkich ramek, ram, opraw i tym podobnych akcesoriów. Widać że elektroniczne ramki nie zastąpiły wiszących na ścianach zdjęć. Na szczęście. Obecne targi to wciąż te same firmy które od lat zdobywają rynek. Od jakiegoś czasu brakuje tam Nikona. Widać ten potężny koncern nie potrzebuje już reklamy. Rynek zdobyty a już zaopatrzeni mogą się zadowolić nowym portalem o wszystkim Nikona… Jak chcą sprzętu dotknąć, wypróbować czy przetestować to zamiast tego mogą przeczytać opinie ikon fotografii. To musi nam wystarczy, bo jak nie wierzyć ikonom…
Targi przechodzą dzisiaj do historii. Zaliczyliśmy kolejne. Do następnych rok. I znów nie będzie Nikona ale wciąż będzie ikona…

więcej na forum