jump-690867_900
Zastanawialiście się kiedyś, co łączy dobre zdjęcia? A dokładnie co takiego powoduje, że zdjęcia stają się dobre? Ja niejednokrotnie poszukiwałem idealnego „przepisu” na to idealne zdjęcie. Doszedłem do ciekawych spostrzeżeń i dzisiaj nimi się podzielę.

 

Jestem w pełni przekonany o tym, że chcąc wykonywać dobre zdjęcia, należy umiejętnie i świadomie posługiwać się sprzętem fotograficznym. Jednak nawet dobra znajomość obsługi aparatu oraz znajomość zagadnień fotograficznych niekoniecznie idą w parze z umiejętnością wykonywania dobrych fotografii. Właśnie dlatego zwrócę Waszą uwagę na motywację i przełamywanie własnych ograniczeń. Uważam, że są to elementy przewyższające techniczne wykonywanie dobrych zdjęć.

 

MOTYWACJA

Motywacja jest mocnym napędem dla każdego fotografa. Fotograf pozbawiony motywacji przypomina bardziej rzemieślnika aniżeli osobę tworzącą coś fascynującego. Źródeł motywacji może być mnóstwo: od chęci poznania i kształcenia się, poprzez relaks i obcowanie z fotografowanym przedmiotem, aż po konkurencję i zarobkowanie. Poszczególne źródła motywacji mogą zupełnie inaczej oddziaływać na fotografa. Ważne, byśmy sami znaleźli i wybrali własne źródło motywacji fotograficznej. Odpowiedni wybór zapewni nam dawkę energii na długie lata fotograficznej przygody.

 

WŁASNE OGRANICZENIA

Drugim elementem, który przybliża nas do wykonywania dobrych zdjęć, jest przełamywanie własnych ograniczeń. Twierdzę, że jest ono najważniejsze, ale opisuję je zaraz po motywacji nie bez powodu – aby się przełamać, musimy być wystarczająco zmotywowani. Właśnie dlatego tak istotne jest współistnienie tych dwóch czynników.

 

Jak wyglądają ograniczenia, które na nas ciąża? Ograniczenia są przeróżne: mała świadomość, brak wiedzy czy doświadczenia, braki w sprzęcie… Ograniczenia mogą przybierać formę tłumaczenia sobie: „przecież wokół mnie nie ma ciekawych tematów do fotografowania”. Czy nawet spychania niepowodzeń na pogodę czy porę roku: „dobre zdjęcia wykonamy tylko, gdy jest ciepło”. Takie tłumaczenia słyszę z ust wielu fotografów na różnych etapach rozwoju. Wszystko to jest właśnie ograniczaniem siebie i własnego rozwoju fotograficznego.

 

PROSTE ROZWIĄZANIA NA NAJCZĘSTSZE OGRANICZENIA

Brak wiedzy – teraz jest to najmniejszy problem. Internet pozwala na zgłębianie podstaw i tajników fotograficznej sztuki. To ograniczenie najczęściej wywoływane jest przez zwykłe lenistwo. Wystarczy chcieć i rozpocząć poszukiwania poradników i artykułów o tematyce fotograficznej. Intensywne czytanie pozwoli nam na zdobycie fotograficznej wiedzy.

 

Brak doświadczenia – doświadczenie zdobywamy nie inaczej, jak fotografując. Tutaj wystarczy naładować baterię aparatu i wyjść poza cztery ściany. Fotografujemy, fotografujemy i jeszcze raz fotografujemy! Doświadczenie przyjdzie z czasem.

 

Braki w sprzęcie – to chyba najczęstsze ograniczenie, narzucane sobie przez fotografów. Im lepszy sprzęt posiadamy, tym lepsze jakościowo zdjęcia wykonamy. Jednak to wiedza, doświadczenie i umiejętności fotografa pozwalają na wykonywanie dobrych zdjęć. Lepszy sprzęt umożliwi nam redukcje szumu, zwiększenie zakresu tonalnego czy fotografowanie z większej odległości. Ale wystarczy wykorzystać doświadczenie i wiedzę, by braki sprzętowe uzupełnić w osiągalny dla nas sposób.

 

Ograniczenia wynikające z popularnych wymówek – na przykład: „on robi piękne zdjęcia, bo mieszka niedaleko gór”. Zamiast tego poszukaj ciekawego tematu wokół siebie. Może w pobliżu masz jeziora, lasy i łąki? Fotografuj je o wschodzie słońca, kiedy jeszcze unoszą się mgły, a słońce przebija się przez ich grubą warstwę.

 

Kwestie sprzętu, wiedzy i doświadczenia są bardzo istotne w procesie wykonywania zdjęć. Można śmiało stwierdzić, że są to fundamenty tworzenia dobrych fotografii. Często jednak sami stawiamy sobie przeszkody w budowaniu tych fundamentów i tworzymy sztuczne ograniczenia. Wystarczy je zlokalizować i unieszkodliwić, by utorować sobie drogę do wykonywania dobrych zdjęć.

 


 

O AUTORZE

 

prof1

 

Kamil Rumiński – fotograf ślubny

Zapalony fotograf oraz autor porad dla fotografów. Totalny samouk, który w swoich zdjęciach dąży do naturalnych i pomysłowych kadrów. Uwielbia dobrą kuchnie, film oraz aktywny wypoczynek.