Na początku marca firma Nikon zaprezentowała aparat COOLPIX P900. Nowy kompakt wzbudził zainteresowanie użytkowników Forum Nikoniarze.pl.

Nikon Coolpix P900
Blisko… Bliżej… Najbliżej!

COOLPIX P900 jest reklamowany jako aparat dla miłośników zdjęć przyrodniczych (hasło reklamowe brzmi: „W bliskości z naturą”). Popularność w Internecie zdobył film pokazujący w maksymalnym zbliżeniu powierzchnię Księżyca.

Możliwości optyczne

Najbardziej interesującą częścią P900 jest obiektyw, oferujący niesamowity zakres ogniskowych: 4,3–357 mm (ekwiwalent 24–2000 mm w formacie małoobrazkowym). Takie długości wymagają skutecznej stabilizacji. W aparacie zastosowano optyczną redukcję drgań (VR) z podwójną detekcją o efektywności 5 stopni czasu otwarcia migawki. Dzięki temu można wykonać ostre zdjęcie z ręki przy maksymalnie wysuniętym obiektywie i szybkości migawki poniżej 1/100 s (oczywiście w sprzyjających warunkach oświetleniowych).

Otwór względny wynosi od f/2,8 do 6,5. Wykres ilustrujący zależność między przysłoną a ogniskową jest dostępny na stronie: http://1.static.img-dpreview.com/files/g/TS1600x1600~3168269.jpg.

Jakość za rozsądną cenę

Coolpix P900 wydaje się ciekawą alternatywą dla osób, które szukają długiego i zarazem uniwersalnego obiektywu w przystępnej cenie.

Jak zauważył użytkownik Maro66., cena P900 (ok. 2600 zł w pierwszych miesiącach od pojawienia się w sprzedaży – przyp. red.) jest atrakcyjna, jeśli wziąć pod uwagę 83-krotny zoom optyczny i szczegółowość zdjęć: Przeglądam sobie różne sample i wychodzi mi na to, że lepiej kupić ten sprzęcik niż teleobiektyw. Rzeczywiście za takie pieniądze trudno byłoby skompletować sprzęt – korpus i obiektyw – o porównywalnych możliwościach.


Miałem nazbierać na Tamrona 150–600 mm, a ten aparacik kusi bardzo, większość opinii pozytywnych i tak się zastanawiam, 2000 zł zostałoby na inny sprzęcik…

arkadiuszarek


Jestem starym analogowym pstrykaczem fotek, a od momentu epoki cyfrowej stałem się fanem nowej generacji narzędzi do utrwalania czasu. Oczywiście posiadam lustrzanki, ale kompakt P900 powalił mnie na kolana. To jest to, czego szukałem od lat.

AdamDabrowski


Co warto dokupić do P900

Planując zakup Coolpiksa P900 warto pomyśleć o dokupieniu filtra UV, żeby ochronić obiektyw. Z pewnością przyda się też zapasowy akumulator i – ewentualnie – szybka ładowarka (pełny cykl ładowania przez USB trwa ok. 4 godziny).


Fabryczny pasek do wymiany, obciera szyję, bo aparat ma wagę lustrzanki (ok. 900 g – przyp. red.).

AdamDabrowski


Podsumowanie

Użytkownik pedro podsumował zalety i wady aparatu po ponad dwóch miesiącach użytkowania.

Zalety:

  • imponujący zakres ogniskowych przy naprawdę niezłej jakości obrazka,
  • zaskakująco skuteczna stabilizacja,
  • dobra ergonomia,
  • mnóstwo przydatnych gadżetów (m.in. WiFi z NFC, GPS).

Wady:

  • jakość obrazka na długim końcu ogniskowej (ale umówmy się, w końcu to 2000 mm, więc nie oczekujemy cudów),
  • wyraźne szumy przy ISO powyżej 800,
  • mała ilość dostępnych przycisków, dotarcie do większości funkcji wymaga głębszego szukania w menu,
  • brak dedykowanej ładowarki do akumulatora.

Wśród wad P900 wymienia się też brak formatu RAW, jednak na ten temat zdania są podzielone.


Oprogramowanie na tyle dobrze koryguje wszelkie wady optyczne, że nie ma potrzeby stosowania RAW-ów. Tonalnie nic się nie wyciągnie z tej matrycy wielkości łebka od szpilki, jedyną korzyścią mogłaby być chyba korekta balansu bieli.

Sin


Biorąc pod uwagę różne głosy za i przeciw, można śmiało powiedzieć, że Coolpix P900 ma szansę stać się najchętniej kupowanym aparatem kompaktowym w ofercie firmy Nikon.

Cytowane opinie należą do użytkowników Forum Nikoniarze.pl.

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=259070&page=5.