Zabawa w RAWki
„Zabawa w RAWki” to regularne pojedynki fotograficzne ogłaszane na Forum Nikoniarzy. Wkrótce odbędzie się pojedynek numer 100. Będziemy celebrować tę chwilę!

 

Jedno zdjęcie, wiele wizji

Agencja Reutera niedawno poinformowała swoich fotografów, że będzie przyjmować tylko zdjęcia zapisane oryginalnie w formacie JPEG. Odbitki wywoływane z RAW-ów będą odrzucane. W uzasadnieniu podano, że obrazy uzyskiwane z plików RAW są bardziej podatne na fotomanipulację i jako takie mogą „bardziej wypaczać prawdę”.


Aby dowiedzieć się, czym jest RAW i jak różni się od formatu JPEG, przeczytajcie nasz artykuł: „Zapisywanie zdjęć: RAW czy JPEG, co wybrać?”.


Abstrahując od sensowności samego uzasadnienia, wypada zgodzić się z Agencją Reutera: RAW-y rzeczywiście dają większe możliwości. Z jednego pliku RAW można uzyskać wiele różnych odbitek. I chociaż każda z nich będzie przedstawiała to samo, to jednak – nie tak samo.

 

RAW-y dobre do zabawy!

Najlepszym dowodem na potencjał plików RAW jest „Zabawa w RAWki”, czyli cykliczny konkurs prowadzony na Forum Nikoniarzy. Nasze pojedynki na zdjęcia mają kilkuletnią tradycję. Wkrótce będziemy obchodzić setny jubileusz, to znaczy „Zabawę w RAWki nr 100”!

Kluczem do sukcesu okazało się połączenie sympatycznej rywalizacji oraz nauki. Uczestnicy nabierają wprawy w obrabianiu RAW-ów, a jednocześnie bawią się i walczą o pierwsze miejsce. Zasady zabawy są proste, krótki regulamin znajduje się tutaj: „Zasady zabawy w RAWki”.

Zabawa polega na obrabianiu zdjęcia w RAW. Następnie użytkownicy Forum głosują na najlepszą wersję za pośrednictwem ankiety. Głosowanie wygląda na przykład tak: „Zabawa w RAWki nr 92 – głosowanie”.

Plik RAW pobiera się ze strony aktualnej „Zabawy w RAWki”. Reszta zależy od talentu i umiejętności uczestników. Wyłącznie oni decydują o tym, jak podejdą do wyzwania, czy będą stosowali klasyczne zasady kompozycji (np. złoty podział), do jakich proporcji wykadrują oryginał itd.

Wywoływać można w dowolnym oprogramowaniu, komercyjnym czy darmowym, bez różnicy. Jednak zabronione jest używanie narzędzi specjalistycznych typu Photoshop, PaintShop Pro itp. (to nie jest konkurs na najlepszego retuszera, tylko na najlepszą odbitkę z RAW).

Prowadzeniem „Zabawy w RAWki” na Forum zajmuje się użytkownik spiritus, zwany niekiedy Kierownikiem (ale bez obaw, on jest z tych dobrych kierowników). Ponadto użytkownik clusca założył galerię w serwisie Flickr. Z kolei zbyszekD7000 opublikował projekt kalendarza RAWkowiczów na rok 2016. Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym zabawa trwa!

nikoniarze_flickr-w2

Same plusy

Nagrodami za zwycięstwo są: wyrazy uznania od innych użytkowników, satysfakcja i po prostu dobra zabawa. Przecież nie wszystko przelicza się na pieniądze, prawda? Zwycięzca ma też przywilej (nie obowiązek) ogłoszenia następnej rundy, tzn. wybrania nowego pliku RAW do kolejnego pojedynku.


Kto chciałby zobaczyć, jak przebiegały wcześniejsze pojedynki, niech skorzysta z tego linku: Pojedynki, Fotografia miesiąca, Zadania tematyczne > Zakończone.


Dodatkową (pozaregulaminową) korzyścią z udziału w zabawie jest możliwość sprawdzenia, jak różni ludzie reagują na dany styl fotograficzny. Czy wolą bardziej kontrastowe i barwne fotografie? A może gustują raczej w stonowanych, czarno-białych obrazkach? Wnioski z tej zabawy można później wykorzystać do wypracowania własnego stylu, który spotka się z większym uznaniem odbiorców, w tym potencjalnych klientów.

 

Pojedynek czas zacząć

Trening czyni mistrza. Umiejętności rozwijane dzięki „Zabawie w RAWki” na pewno przydadzą się każdemu, kto marzy o wygranej w konkursach profesjonalnych. Nie od razu Kraków zbudowano. Od czegoś trzeba zacząć, a Forum Nikoniarzy to dobre miejsce, aby popróbować swoich sił w przyjemnej, bezstresowej atmosferze.

Zapraszamy: Forum > Fotografia – zdjęcia i ich obróbka > > Trwające pojedynki.