photographer-872028_1920_cr
Jesień w pełni, zima za pasem. Ulewne deszcze i ujemne temperatury nie powinny przeszkodzić w robieniu zdjęć. Pod warunkiem, że ochronimy aparat.

 

 

W czasie deszczu

Deszczowa pogoda może być nieprzyjemna, ale równie dobrze można ją potraktować jako efektowny element scenerii fotograficznej. Wiele wspaniałych zdjęć powstało właśnie w takich warunkach. Uciekający przed deszczem ludzie i kałuże, w których odbijają się kolorowe neony – dostarczają okazji do mocnych kadrów. A jeżeli fotografuje się na zlecenie, to najzwyczajniej w świecie nie wolno marudzić, że pada, trzeba sobie radzić.

Kiedy fotografujemy w towarzystwie asystenta albo życzliwej osoby z parasolem, zmartwienia właściwie nie ma. Trudniej, gdy jesteśmy zdani tylko na siebie.

Najprostsze i najtańsze, choć mało eleganckie, zabezpieczenie przed deszczem to zestaw: reklamówka plus gumka recepturka. Owijamy folią korpus, tak, żeby uszka od reklamówki były na dole (i żebyśmy mogli wsunąć dłoń), na koniec uszczelniamy przy pomocy recepturki. Rzecz jasna nie jest to rozwiązanie idealne ani najwygodniejsze.


Jeżeli chodzi o deszcz, to na krótką metę dobre są rzeczywiście torebki z recepturkami, ale jeżeli konkretnie leje i masz zamiar dłużej i częściej focić w takich warunkach, to sugeruję jakiś pokrowiec dedykowany do lustrzanki.

larky – http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=248725&p=3379231&viewfull=1#post3379231


 

 

Zimno, zimniej, mróz

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: czy trzeba się przejmować mrozem?

Współczesne aparaty fotograficzne, nawet te amatorskie, są raczej odporne na minusowe temperatury (oczywiście do pewnego stopnia). Potwierdzają to doświadczenia Nikoniarzy.


Fotografuję we wszystkich zastanych warunkach atmosferycznych – mrozie, ale i np. dżungli – i póki co lustrzanki Nikona, z którymi miałem do czynienia od 5 lat, nie doznały uszczerbku.

mithr – http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=248725&page=2&p=3390163&viewfull=1#post3390163


Inna sprawa, że sprzęt fotograficzny nie lubi różnic temperatur. Zanim wyjmiemy aparat z torby, po powrocie do ciepłego pomieszczenia, dajmy mu chwilę. Niech poleży w spokoju przez kilka, kilkanaście minut. Dzięki termoizolacyjnym funkcjom materiałów, z jakich wykonane są dobre torby fotograficzne, aparat ogrzeje się stopniowo. Cierpliwość oszczędzi nam kłopotów z zaparowanym obiektywem i ogólnie z wilgocią, która mogłaby dostać się do wnętrza sprzętu.

Ewentualnie można postąpić tak, jak jeden z Użytkowników naszego Forum…


Jak focę w warunkach zimowych (np. -40 stopni Celsjusza w Harbinie), to przed wejściem do pomieszczenia wyciągam kartę. Aparat zostawiam w plecaku, a zdjęcia sobie oglądam po 2 sekundach od dojścia do komputera (czyli po 3 sekundach od wejścia do pomieszczenia).

shaolin – http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=248725&page=3&p=3401000&viewfull=1#post3401000


 

 

Cenne dłonie fotografa

Dbając o sprzęt fotograficzny, nie zaniedbujmy własnych dłoni. W trakcie fotografowania łatwo się zapomnieć i stracić poczucie czasu. A zimą nietrudno o odmrożenia. Ile byłby wart fotograf ze sprawnym aparatem i niesprawnymi palcami?

Chrońmy więc dłonie, nośmy rękawiczki (i szalik, i czapkę też)!

 

 

Idziemy na zakupy

Gdyby ktoś oczekiwał wyraźnej podpowiedzi, od czego zacząć szukanie akcesoriów ochronnych, moglibyśmy z czystym sumieniem polecić sklep Cyfrowe.pl. W kategorii „Torby, pokrowce” znajduje się blisko dwa tysiące różnych produktów. Są m.in. oddzielne ochraniacze do kompaktów, lustrzanek, obiektywów; są też specjalistyczne torby i zbroje na korpusy.

Najprostszy pokrowiec przeciwdeszczowy, de facto rękaw foliowy, wygląda tak: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/op/tech-rainsleeve-pokrowiec-przeciwdeszczowy.html. To w zasadzie wariacja na temat worka z gumką, tyle że starannie wykończona i wygodniejsza w użyciu.

Z nowości, które lada dzień powinny pojawić się na polskim rynku, ciekawie zapowiada się osłona Peak Design: https://www.peakdesign.com/device/mirrorless/shell. Niestety nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy trafi do sprzedaży, trzeba obserwować nowości w ofercie.

Wolelibyśmy jednak nie wskazywać konkretnych producentów, niech każdy wybierze według swoich potrzeb. Na pewno warto zapytać o zdanie innych użytkowników. Zapraszamy na Forum Nikoniarzy, np. do działu „Sprzęt i akcesoria > Pozostałe akcesoria”. Można poszukać gotowych odpowiedzi albo zadać swoje pytanie. Doświadczenie Nikoniarzy będzie z pewnością bardziej pomocne od lektury ulotek reklamowych.

 

A na dowód, że nasi Forumowicze są świetnie przygotowani do fotografowania w trudnych warunkach, polecamy dyskusję pod hasłem „Wyprawa w góry – w co się zaopatrzyć”: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=265347. Porady są tak szczegółowe, że sięgają nawet górskiej… bielizny. Jak podsumował Użytkownik o pseudonimie Lumiko: „Stworzymy najlepiej przygotowanego turystę wszech czasów”…